Opis technologii budowy drewnianych domów szkieletowych w systemie kanadyjskim

Budowa domów z drewna, domów kandyjskich - domy systemowe

Domy drewniane szkieletowe (Domy kanadyjskie) biorą swoje początki w okresie osadnictwa Kanady i USA, mają swoje korzenie także w Skandynawii. Jest to od pokoleń sprawdzony sposób budowy domów mieszkalnych. W domach szkieletowych mieszka większość Amerykanów, Kanadyjczyków i Skandynawów. Domy kanadyjskie robione są w następujący sposób: na fundamentach z betonu wykonuje się drewnianą konstrukcję szkieletową budynku. Ściany zewnętrzne, wykonane zazwyczaj z belek o przekroju 15 cm x 4 cm, obijane są od zewnątrz płytą wiórową. Na płytę mocowana jest elewacja np. ze styropianu ryflowanego pokrytego tynkiem akrylowym. Można także wykonać elewację z desek.

Po ułożeniu w ścianach instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, co itp.) wypełnia się je wełną mineralną (izolacja termiczna) i od środka wykańcza najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi. Ściany działowe, również wypełnione wełną mineralną (izolacja akustyczna), wykańczane są analogicznie.

W podobny sposób wykonuje się stropy i inne elementy domu w systemie kanadyjskim. Więźbę dachową robi się (zależnie od projektu) jako krokwiowo - jętkową, płatwiową, lub w postaci wiązarów. W standardowym wykonaniu również cała połać dachu obita jest płytą OSB. W ten sposób uzyskuje się bardzo mocną, przypominającą konstrukcję sztywnej "skorupy", strukturę budynku.

Domy drewniane można wykonywać w całości na placu budowy lub w formie wcześniej przygotowanych elementów ścian zewnętrznych, działowych, elementów stropów i dachu, tzw. "paneli".

Do budowy używamy wyłącznie drewna suszonego i czterostronnie struganego.

Zaletami domów szkieletowych jest:

  • Energooszczędność - nasze domy kanadyjskie są bardzo dobrze izolowane, w związku z tym na ich ogrzanie potrzeba dużo mniej energii niż na domy budowane metodami tradycyjnymi.
  • Szybkość budowy i łatwość rozbudowy - budowa domu w systemie kanadyjskim trwa 3 - 4 miesiące, a więc dużo krócej niż budowa metodami tradycyjnymi. Technologia szkieletowa pozwala na łatwą rozbudowę i modernizację budynku wraz ze zmieniającymi się potrzebami lokalowymi rodziny.
  • Wyciszenie - ze względu na to, że wszystkie ściany i stropy są wypełnione wełną mineralną, nasze domy szkieletowe są ciche.
  • Duże wykorzystanie powierzchni - ponieważ grubość ścian zewnętrznych i działowych jest mniejsza niż w domach budowanych tradycyjnie, przy tej samej wielkości zabudowy uzyskujemy większą powierzchnię użytkową.

Najlepiej o zaletach domów szkieletowych świadczy fakt, że krajach o zimnym klimacie (i tam, gdzie jest dostępne stosunkowo tanie drewno) niemal wszystkie domy mieszkalne budowane są tą technologią.

Projekt i wykonanie Arena Internet
Firma Budowlano Usługowa Domy i Domki oferuje Swoim klientom domy pasywne oraz domy energooszczędne. Domy drewniane są to domy kanadyjskie. Budujemy domy na które przewidziane są dopłaty do budowy domów energooszczędnych i pasywnych.