Dopłaty do budowy domów energooszczędnych i pasywnych

Dofinansowanie Unijne do budowy domów energooszczędnych i pasywnych

Miło nam jest poinformować Państwa, że od 2013 roku ruszają dopłaty do kredytów na energooszczędne mieszkania i domy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce wesprzeć inwestorów bezzwrotną kwotą 50 tys. zł w przypadku budowy lub zakupu domu pasywnego oraz 30 tys. zł przy budowie lub zakupie domu energooszczędnego. Dotacja dotyczy również zakupu mieszkań w budynkach wielorodzinnych o niskim zapotrzebowaniu na energię. Przewiduje się, że program ruszy w I kwartale 2013 r.

Uruchamiany program jest odpowiedzią na wymogi, jakie stawia Unia Europejska wobec swoich członków. Polska zobowiązana jest aby od końca 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niskim, niemalże zerowym zużyciu energii. Budowa domu energooszczędnego stanie się więc w niedługim czasie obowiązkiem.

Budowa domu o niskim zużyciu energii niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla samych użytkowników budynku ale i dla środowiska. Celem programu NFOŚIGW jest wsparcie budownictwa energooszczędnego, a co za tym idzie uniknięcie emisji około 50 000 ton CO² rocznie. Niewątpliwie koszt inwestycji jest wyższy od budowy domu standardowego, ale dzięki takim programom jaki realizuje NFOŚIGW będzie on mniej odczuwalny dla inwestora. Dom energooszczędny to przede wszystkim niższe koszty eksploatacji, co jest niezwykle ważne w perspektywie długiego użytkowania budynku.

Dopłaty do budowy lub zakupu domu w zależności od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania

Energia użytkowa potrzebna do ogrzewania Dopłata NFOŚIGW Roczny koszt ogrzewania
dom standardowy 105 kWh/(m² - rok) brak 6 200 zł
dom energooszczędny - 40 kWh/(m² - rok) 30 000 zł brutto* 2 600 zł
dom pasywny - 15 kWh/(m² - rok) 50 000 zł brutto* 900 zł

*) kwota brutto, gdyż dotacja stanowi przychód, który należy uwzględnić przy całorocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

źródło danych: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl

Dofinansowanie zostanie wpłacone inwestorowi budującemu energooszczędny dom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie w formie dotacji wpłacanej na konto beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013-2018, a wydatkowanie środków z nim związanych do 31.12.2022 r. Szczegóły dofinansowania i lista placówek bankowych nie są jeszcze znane, zachęcamy więc do śledzenia informacji na stronie głównej NFOŚIGW.

Firma Domy i Domki buduje domy spełniające warunki uzyskania tych dopłat.

Projekt i wykonanie Arena Internet
Firma Budowlano Usługowa Domy i Domki oferuje Swoim klientom domy pasywne oraz domy energooszczędne. Domy drewniane są to domy kanadyjskie. Budujemy domy na które przewidziane są dopłaty do budowy domów energooszczędnych i pasywnych.